Noaptea Muzeelor 2016 la Muzeul Unirii

Project Description

Iniţiată de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa și patronată în prezent de Consiliul Europei, de UNESCO şi de Consiliul Internaţional al Muzeelor, Noaptea Europeană a Muzeelor este un eveniment de succes ajuns la a XII-a ediţie.

Sărbătorită în acest an, în data de 21 mai, în peste 3000 de muzee din toată Europa, Noaptea Muzeelor va fi marcată și de către Complexul Muzeal Naţional „Moldova” Iaşi, care propune publicului următorul program cu intrare liberă:

MUZEUL UNIRII
(orele 19.00 – 01.00)

• Expoziția Ion Bârlădeanu – arta filmului, organizată de Muzeul Unirii
  • Expoziția De la Natură la Cultură: arta prelucrării osului și cornului, organizată de Muzeul de Istorie a Moldovei, în colaborare cu toate muzeele de profil din Moldova
  • ora 20.00: Muzică în Armonia Florilor de Primăvară – Concert de fanfară susținut de Fanfara Garnizoanei Iași, în Grădina Muzeului Unirii
  • ora 21.00: Proiecție de Diaporame – Asociația Foto Iași.

Project Details

Noaptea Muzeelor este denumirea dată evenimentului anual cultural patronat de Consiliul Europei, de UNESCO și de Consiliul Internațional al Muzeelor (ICOM), prin care numeroase muzee, în parteneriat cu diverse alte instituții de cultură, își deschid liber porțile, simultan, până târziu în noapte.
  • Organizator: Muzeul Unirii
  • Categorie: Noaptea Muzeelor